Co to jest PODCAST?

Nie ma już najmniejszych wątpliwości, że nadchodzi REWOLUCJA. Po wielu latach, podcasty szturmem ruszają na podbój Polski!
Słowo “podcast” coraz częściej przebija się w mediach i Internecie.

Stany Zjednoczone od lat są zakochane w produkcjach audio!

Ich pozycja jest niemal tak silna, jak filmy na YouTube. W amerykańskich podcastach goszczą zarówno politycy, jak i gwiazdy z pierwszych stron gazet. Co więcej, sami podcasterzy stają się tak rozpoznawalni, jak youtuberzy!

To co również wyróżnia audycje nagrywane za oceanem, to format i tematyka. KAŻDY, absolutnie KAŻDY znajdzie coś dla siebie:
od fanów sportu, przez słuchowiska i show z udziałem gwiazd, po porady dla biznesmenów, rodziców i osoby uczące się obcych języków. Podkreślam to tym mocniej, że w Polsce wciąż dominują podcasty skupiające się na biznesie, marketingu czy samorozwojowi.
Jednak i to ulega coraz szybszej zmianie!

No dobrze, dobrze. Wiem już, jak dużą popularnością cieszą się podcasty w Stanach Zjednoczonych, czego dotyczą oraz to, że powoli podbijają Polskę.

Ale właściwie, CO TO JEST PODCAST?

Doskonałe pytanie! Aby jak najlepiej i przystępniej przybliżyć Ci świat podcastów, przygotowałam specjalną infografikę!

Kiedy zaczynałam swoją przygodę z tym formatem, trudno było mi znaleźć jasną informację, co to jest podcast.
Jednak tak naprawdę są to audycje internetowe, które możesz słuchać za pomocą specjalnych (darmowych) aplikacji lub czasem na YouTube. Tworzą je zarówno amatorzy, jak i radiowi zapaleńcy – np ja 🙂 Jak już wspomniałam wcześniej, poruszają one przeróżne tematy, więc każdy odnajdzie coś dla siebie.

W przeciwieństwie do filmów, mogą nam towarzyszyć w niemal wszystkich czynnościach w ciągu dnia. Podcasty są plikami dźwiękowymi, co oznacza, że nie angażują wzroku. Dzięki temu możemy ich słuchać zarówno jadąc autem, biegając, czy malując – w przypadku treści zamieszczanych na YouTube, mogłoby to być niemożliwe.

Jest jedna rzeczy, o której nie wspomniałam w grafice, a która jest zdecydowanie UNIKALNA. Między słuchaczem a podcasterem tworzy się wyjątkowa więź! Wiem, że być może być może brzmi to mało prawdopodobnie, lub nawet górnolotnie. Jednak zgadzają się z tym twierdzeniem zarówno sami twórcy, jak i odbiorcy – na CAŁYM ŚWIECIE! Podcastów słucha się zazwyczaj w odosobnieniu, na słuchawkach i właśnie dlatego odnosisz wrażenie, jakby prowadzący mówił tylko do Ciebie! Nie wierzysz?

Już wiem, co to jest podcast. Jaki jest następny krok?

  1. Przede wszystkim polecam Ci ściągnąć darmową aplikację na telefon(jeśli masz iPhona, to ona prawdopodobnie już tam na Ciebie czeka), np. Podcast Addict, Player Fm, Google Podcasts lub Spotify.
  2. Następnie zapoznaj się z katalogiem podcastów i wybieraj spośród setek dostępnych audycji.
  3. Jeśli na pierwszy rzut oka nie znalazłeś interesującej Cię audycji, oczywiście gorąco polecam zapoznać  się z moim Podcastem RADIOaktywnym – usłyszysz w nim kilkadziesiąt rozmów na (nie)typowe tematy z ciekawymi ludźmi lub ZMACZNEGO– podcast kulinarny z reportażami o jedzeniu i związanymi z nim historiach.
  4. Zasłuchaj się w podcastach.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz