Co to jest PODCAST?

Nie ma już najmniejszych wątpliwości, że nadchodzi REWOLUCJA. Po wielu latach, podcasty szturmem ruszają na podbój Polski!
Słowo “podcast” coraz częściej przebija się w mediach i Internecie. Jest to głównie zasługa znanych osób, które postanawiają wystartować z własną audycją.  Niedawno do grona podcasterów dołączyła m.in. Grupa Darwina przy współpracy z Mietczyńskim, blogerka Karolina Sobańska, a Krzysztof Gonciarz poważnie się rozważa tę możliwość.

Stany Zjednoczone od lat są zakochane w produkcjach audio!

Ich pozycja jest niemal tak silna, jak filmy na YouTube. W amerykańskich podcastach goszczą zarówno politycy, jak i gwiazdy z pierwszych stron gazet. Co więcej, sami podcasterzy stają się tak rozpoznawalni, jak youtuberzy!

To co również wyróżnia audycje nagrywane za oceanem, to format i tematyka. KAŻDY, absolutnie KAŻDY znajdzie coś dla siebie:
od fanów sportu, przez słuchowiska i show z udziałem gwiazd, po porady dla biznesmenów, rodziców i osoby uczące się obcych języków. Podkreślam to tym mocniej, że w Polsce wciąż dominują podcasty skupiające się na biznesie, marketingu czy samorozwojowi.
Jednak i to ulega coraz szybszej zmianie!

No dobrze, dobrze. Wiem już, jak dużą popularnością cieszą się podcasty w Stanach Zjednoczonych, czego dotyczą oraz to, że powoli podbijają Polskę.

Ale właściwie, CO TO JEST PODCAST?

Doskonałe pytanie! Aby jak najlepiej i przystępniej przybliżyć Ci świat podcastów, przygotowałam specjalną infografikę!

Co to jest podcast?

 Kiedy zaczynałam swoją przygodę z tym formatem, trudno było mi znaleźć jasną informację, co to jest podcast.
Jednak tak naprawdę są to audycje internetowe, które możesz słuchać za pomocą specjalnych (darmowych) aplikacji lub czasem na YouTube. Tworzą je zarówno amatorzy, jak i radiowi zapaleńcy – np ja 🙂 Jak już wspomniałam wcześniej, poruszają one przeróżne tematy, więc każdy odnajdzie coś dla siebie.

W przeciwieństwie do filmów, mogą nam towarzyszyć w niemal wszystkich czynnościach w ciągu dnia. Podcasty są plikami dźwiękowymi, co oznacza, że nie angażują wzroku. Dzięki temu możemy ich słuchać zarówno jadąc autem, biegając, czy malując – w przypadku treści zamieszczanych na YouTube, mogłoby to być niemożliwe.

Jest jedna rzeczy, o której nie wspomniałam w grafice, a która jest zdecydowanie UNIKALNA. Między słuchaczem a podcasterem tworzy się wyjątkowa więź! Wiem, że być może być może brzmi to mało prawdopodobnie, lub nawet górnolotnie. Jednak zgadzają się z tym twierdzeniem zarówno sami twórcy, jak i odbiorcy – na CAŁYM ŚWIECIE! Podcastów słucha się zazwyczaj w odosobnieniu, na słuchawkach i właśnie dlatego odnosisz wrażenie, jakby prowadzący mówił tylko do Ciebie! Nie wierzysz?

Już wiem, co to jest podcast. Jaki jest następny krok?

  1. Przede wszystkim polecam Ci ściągnąć aplikację na telefon (jeśli masz iPhona, to ona prawdopodobnie już tam na Ciebie czeka) lub Spotify.
  2. Następnie zapoznaj się z katalogiem podcastów. Jednak w tym punkcie, warto zaznaczyć, że początkowo możesz odnieść wrażenie, że wszystko dotyczy biznesu i marketingu (o czym wspominałam wcześniej). Tak oczywiście nie jest, ale audycje poświęcone innym zagadnieniom są mniej popularne, przez co rzadziej pojawiają się w propozycjach.
  3. Jeśli na pierwszy rzut oka nie znalazłeś interesującej Cię audycji, oczywiście gorąco polecam zapoznać  się z moim Podcastem RADIOaktywnym. Jest to jeden z nielicznych projektów, który właściwie nie ogranicza się do konkretnego zagadnienia. Wszystkie odcinki łączy natomiast super rozmówca i duża dawka dobrego humoru.
  4. Nawiązując do punktu 2. polecam dołączyć do grupy na Facebooku: “W ruchu słucham podcastów”. Jest to miejsce, gdzie spotykają się zarówno twórcy, jak i słuchacze. Znajdziesz tam informacje o podcastach na  interesujący Cię temat. Również co poniedziałek, wielu podcasterów chwali się swoimi nagraniami z mijającego tygodnia.
  5. Zasłuchaj się w podcastach.

Jaki podcast polecam?

co to jest podcast

Na tę chwilę najchętniej sięgam po:
Zombie vs Zwierz
The Mustards
Each One Teach One
Pogaducha
Słucham Gadam
Kreatywne Zagłębie
Moda. Instrukcja Obsługi
Piktumi
Podcast Lepiej Teraz
Podcast – ZAWODOWCY
Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

I to wszystko, co powinieneś wiedzieć o wyjątkowych świecie, który choć dziś wydaje się niszowy, niedługo zawładnie Polską. Do usłyszenia!

Zobacz więcej: Podcast RADIOaktywny

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz