[177.] Leksykon smaków, czyli których produktów ze sobą NIE ŁĄCZYĆ

Jak na osobę, która rzadko sięga do cudzych przepisów, mam wyjątkowo dużo książek kucharskich. Zazwyczaj jedynie przyglądam się pięknym zdjęciom i wertuję kartki w poszukiwaniu inspiracji. Wspominałam o tym całkiem niedawno, przy okazji recenzji książki, która nieco namieszała w mojej kuchni. Teraz chcę się z Wami podzielić moim kolejnym odkryciem od wydawnictwa Buchmann. Jednak tym razem, myślę, że określenie “książka kucharska” byłoby dużym nadużyciem. O wiele lepiej pasuje tu słowo “kulinarna”.

‘Leksykon smaków”, to zupełnie nowe spojrzenie na gotowanie. Za pomocą ciekawych anegdot i śmiesznych historii, oprawionych dużą dozą sarkazmu, autorka zabiera nas w podróż po nieznanym świecie, doznań smakowych.

Leksykon smaków

Koło fortuny smaku

Niki Segnit wybrała 99 produktów (a dokładniej smaków, np. limonki, orzechy włoskie, sery twarde, itp), a następnie podzieliła ja na kategorie (np. morskie, ziemiste, słone, siarkowe). Dzięki temu powstało koło, dzięki któremu łatwiej jest nam dostrzec podobieństwa i zależności, między poszczególnymi pokarmami.  Bazując na tym podziale, dowiadujemy się, jak łączyć ze sobą smaki, a co za tym idzie konkretne produkty.

Czy burak pasuje do czekolady, czy może lepiej podać go z kokosem? Jak smakuje połączenie truskawki z pomidorem i jaką przyprawę zawierał sos do owoców morza, w najstarszej książce kucharskiej, którą zna ludzkość?

Leksykon smaków

Odpowiedzi na wszystkie te pytania dostarczają nam fantastyczne opisy, które są równie mocną stroną tej książki, co sam jej pomysł! Autorka nie raz zaskoczyła mnie swoimi przemyśleniami i przytaczanymi historiami.  Oczywiście znajdziemy w niej połączenia znane nam od lat, koperek i ziemniaki brzmią znajomo? Jednak oprócz tego trafimy też na kompozycje, które mocno zaskakują. Co powiecie na ananasa z awokado? Dziwne, ale jakie dobre! Przetestowałam w odlotowej sałatce sylwestrowej.

Moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika szeroko pojętej sztuki kulinarnej! Jednocześnie spodoba się wszystkim, którzy po prostu lubią ciekawostki (a tych, zdecydowanie w niej nie brakuje).

Zobacz także: Boska sałatka z serem halloumi

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz