[134.] Włoska rewolucja-chrupiąca pizza bez glutenu

Magda Gessler może być ze mnie dumna – moja pizza bezglutenowa nie opada. Co więcej, jest przepyszna!
Prosta, chrupiąca i bardzo apetyczna – a to najważniejsze cechy, które musi spełniać ten włoski specjał.

Podczas pobytu w domu miałam ogromną ochotę na pizzę. Ponieważ zawsze kiedy jadę w rodzinne strony, zabieram ze sobą Thermomix (masło orzechowe dla Mamy samo się nie ukręci) – postanowiłam zrobić ją sama. Do jej przygotowania użyłam mąki owsianej oraz gryczanej. Wyszła absolutnie fenomenalna! Jednak zanim zniknęła, nie zrobiłam jej żadnego zdjęcia…

Wczoraj ponownie pomyślałam o pizzy. Tym razem zrezygnowałam z robota kuchennego i wyrobiłam ciasto ręcznie. Postanowiłam również wypróbować inny rodzaj mąki – jaglaną, która od niedawna jest dostępna w Biedronce. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Pizza jest bardzo chrupiąca, lekka i po prostu BUONA!

Chrupiąca pizza bez glutenu

Składniki:
100g mąki owsianej
250g mąki jaglanej
3 łyżki oliwy
25g drożdży
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka ulubionych ziół lub mieszanki
120 ml letniej wody + odrobina do rozczynu

1. Drożdże rozpuściłam w ciepłej wodzie, dodałam trochę cukru i odstawiłam na kilka minut.
2. Połączyłam oba rodzaje mąki, dodałam sól, zioła, oliwę i gotowy rozczyn. Stopniowo dolewałam wodę. Wyrabiałam ciasto – najpierw w misce, a następnie na stolnicy. Z zależności od potrzeb, można dosypać trochę mąki.
3. Gotowe ciasto odstawiłam w ciepłe miejsce na 30min.
4. Włączyłam piekarnik na najwyższą temperaturę i umieściłam w nim blachę, żeby od razu się nagrzała.
5. Kiedy ciasto wyrosło, podzieliłam je na dwie części. Ponieważ nie użyłam mąki pszennej, nie ma ono typowej “zwartej” konsystencji. Polecam więc, od razu przełożyć ciasto na papier do pieczenia i dopiero tam je uformować.
6. Spód przełożyłam na rozgrzaną blachę i piekłam około 7min w 200 stopniach. Następnie wyciągnęłam go, polałam sosem, położyłam dodatki i z powrotem wsadziłam do piekarnika (180 stopni) na 10 min.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz