[122.] Globalizacja-Wegańskie sushi

Jeśli zapytacie ludzi o globalizację, z pewnością usłyszycie wiele skrajnych opinii. Jedni widzą w niej przyczynę wszelkiego zła i zubożenia kultury, drudzy wręcz przeciwnie – szansę na jej rozwój oraz możliwość łatwiejszego nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.
Niewątpliwie, prawda zawsze leży po środku. Świat stał się globalną wioską, a dotarcie do nawet najodleglejszych miejsc, nie stanowi już najmniejszego problemu. Bez trudu możemy przeglądać zagraniczne portale lub skontaktować się z osobami mieszkającymi tysiące kilometrów od nas. Dzięki globalizacji i technologii, wiemy jak wygląda życie w innych krajach. 

vegan-sushi-2Oczywiście,  wciąż mówi się o postępującej amerykanizacji, zarówno w Europie jak i krajach azjatycki, jednak nie sądzę, żebyśmy ślepo podążali za tą kulturą. W końcu, coraz częściej rezygnujemy z hamburgerów i frytek, na rzecz shakshuki, curry, sushi, zupy pho czy guacamole. Słowem, czerpiemy garściami z dorobku i tradycji, wszystkich krajów.

To właśnie globalizacja i wielokulturowość pozwoliły mi stworzyć to danie.  Łączy ono wszystko co najlepsze w kilku kuchniach świata: polskiej, japońskiej i bliskiego wschodu. Czas porzucić wszystkie uprzedzenia i przygotować pyszne wegańskie sushi z burakiem i hummusem.

Multi-kulti sushi

vegan-sushi
Składniki:
50g ryżu Basmati
1 pieczony burak
2 arkusze nori
2 liście kapusty pekińskiej
hummus

1. Ugotowałam ryż i odstawiłam na chwilę do przestygnięcia. Warzywa pokroiłam w wąskie paski.
2. Arkusz nori położyłam na macie. Rozprowadziłam na nim ryż i hummus. Następnie ułożyłam buraka i liście kapusty.
3. Przy pomocy maty, zawinęłam wszystko w rulonik i używając ostrego noża, pokroiłam na mniejsze kawałki.

vegan-sushi-4
vegan-sushi-5

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz