[120.] Magiczne święta jak z katalogu Ikea?

Parafrazując piosenkę Adele, witam się z Wami słowami:
Hello from the other site!

Jestem przeszczęśliwa, że to właśnie w Mikołajki mogę wystartować z (nie)zupełnie nową stroną.
Myśl o przeniesieniu bloga na nową domenę i platformę, chodziła po mojej głowie już od dawna.  Jednak wciąż brakowało mi odwagi. Decyzja o zmianie zapadła po rozmowie z Pauliną Mikułą z kanału YT Mówiąc inaczej.  To właśnie Ona stała się moją bezpośrednią inspiracją oraz doradczynią przy wyborze nazwy. Na pomoc techniczną mogłam natomiast liczyć ze strony Ani z  Blue-Kangaroo. Obu dziewczynom przesyłam ogromne podziękowania.

Kończąc już część oficjalną, chcę krótko opowiedzieć Wam o Zmacznego.com. Część zmian jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Są to przede wszystkim: wygląd oraz nazwa.  Nawiązuje ona oczywiście do słowa “smacznego”, ale również do mojego nazwiska. Chcę, aby strona nie kojarzyła się jedynie z kulinariami, ale stała się miejscem, w którym  będę mogła dzielić się swoimi przemyśleniami oraz pasjami – głównie dziennikarstwem.
To tyle tytułem wstępu.  Nie będę rozpisywała się o planach – po prostu zacznę je wprowadzać.

Korzystając z okazji, że święta już za pasem, mam dla Was kilka inspiracji z Kuchni Spotkań Ikea.

Warsztaty Handimania

Już po raz drugi miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach, organizowanych przez Kuchnię Spotkań Ikea. Tym razem pod okiem wspaniałej Mani z Handimanii, przygotowywałyśmy się do Świąt. Wspólnie konstruowałyśmy alternatywną eko choinkę , ozdobiłyśmy niepozorny sprzęt kuchenny oraz zgodnie z hasłem #poswojemu zapakowałyśmy  prezenty.
Od czasu mojej ostatniej wizyty, miejsce zostało poddane gruntownemu remontowi. Muszę przyznać, że w nowej odsłonie wygląda jeszcze lepiej! Szczególnie pięknie prezentuje się kuchnia, która tym razem zamieniła się w pracownię.


Podczas warsztatów przekonałam się, że durszlak nie służy jedynie do odcedzania. Znacznie efektowniej prezentuje się jako naczynie na owoce. Bawełniana serwetka doskonale zastąpi papier do pakowania prezentów. A zwykły karton stanie się najbardziej ekologiczną choinką na świecie.

Oczywiście praca twórcza może powodować głód. Pokonałyśmy go dzięki przygotowanym specjalnie dla nas bułeczkom, wegańskim przekąskom oraz doskonałej seler-rybie po grecku. BAJKA!


Processed with MOLDIV
Po czterech godzinach zajęć, Kuchnię Spotkań Ikea opuściłam z ogromnym uśmiechem oraz torbą pełną świątecznych prezentów.  Bardzo dziękuję za ten wspaniały czas Organizatorom oraz Mani, która zaraża kreatywnością i pozytywną energią. Do zobaczenia następnym razem.

Zobacz także: Ikea – Kiedy w kuchni lecą wióry

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz