[96.] Carpaccio-spalisz je, zanim jeszcze zjesz/ Magic carpaccio – burn it before eat

Nie, nie, no po prostu no nie! Kiedy już wszystko wskoczyło na dobre tory, ponownie musiało się wykoleić. Mowa oczywiście o mojej aktywności na blogu. Dopiero co robiłam mały comeback, a tu znowu dwa tygodnie minęły. Ostatnie dni upłynęły pod znakiem pracy i urlopu, chociaż tak naprawdę słowo “urlop” oznacza jedynie powrót na kilka dni do domu. Nie było jednak mowy o 24 godzinnym lenistwie. Mimo 500km odległości od Warszawy, pracowałam i nagrywałam materiały do Radia. Resztę czasu poświęciłam na naukę włoskiego, odwiedziny krewnych i sport. Tak! Żadnych wymówek-biegać i ćwiczyć z aplikacją NTC+ można wszędzie 🙂
Jednak zanim, w zeszłą środę, wyjechałam z Warszawy, wzięłam udział w bardzo wyjątkowym wydarzeniu. Po raz pierwszy zrobiłam zakupy na ekologicznym bazarku. (I co w tym niezwykłego?!)
Hm.. może fakt płacenia ĆWICZENIAMI!

O tym, że Reebok wie jak zadbać o swoich klientów, wiedziałam od dawna. Z przyjemnością uczestniczę w otwartych treningach #bemorehuman, które są prowadzone przez najlepszych trenerów. Na jednym z nich udało mi się nawet wygrać konkurs, w którym nagrodą były piękne legginsy oraz koszulka.
Od końca czerwca odwiedzam również Pop Up Store w Złotych Tarasach, gdzie każdego dnia organizowane są przeróżne zajęcia, m.in. Yoga, Body Pump czy Body Balance. I to właśnie w tym miejscu odbył się pierwszy w historii Burpee Bazzar.
Ekologiczne warzywa i zioła dostarczył Pan Ziółko. Wybór był ogromny! Od soczystych pomidorów, przez świeży jarmuż, po kolorowe marchewki i buraki. Każdy z tych produktów mogliśmy “kupić”, wykonując wskazane w cenniku ćwiczenia.
Sprzedaż była zaplanowana od godziny 11 do 18, dlatego o 10:50 byłam już na miejscu 😀 Miałam przyjemność inauguracji całego wydarzenia, ponieważ jako pierwsza wykonałam trening i zrobiłam zakupy na bazarku.
Ostatecznie wykonałam 30 burpees, 25 przysiadów, 15 pompek i 20 wykroków – co przełożyło się na: 1 brokuł,1 burak, pęczek kolorowych marchewek, 2 pomidory i 1 sałatę. Z torbą wypełnioną takimi dobrociami, mogłam spokojnie wyruszyć do domu.

Postanowiłam, że każde warzywo zostanie bohaterem innego dania. Przepisy na nie zaprezentuję w osobnych postach, aby wszystkim roślinkom poświęcić jednakowo dużo uwagi.

Last two weeks were so crazy. In theory I had short holidays but in reality, however I worked even during these free days. So just now, I’ve found time to share with you some pictures from last Wednesday. I took part in completly extraordinary event – Burpee Bazzar. The organizer – Reebok, gave us opportunity to workout in return for fresh bio veggies.
I did 30 burpees, 25 squats, 15 push ups and 20 lunges, what equals 1 broccoli, a bunch of colorful carrots, 2 tomatoes, 1 yellow beet and lettuce.

I want to pay attention for every vegetable, so next posts will be devote to different heros.

Carpaccio z buraka i pomidora/ Beet and tomato carpaccio

Składniki
1 duży pomidor
1 pieczony burak (wiem, że żółte są trudno dostępne, więc może być czerwony – jednak smak potrawy będzie inny)
kawałek prawdziwego sera feta
sałata karbowana
kiełki lucerny
świeżo mielony pieprz
*opcjonalnie pomarańczowy sos balsamiczny
marynata:
1,5 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka soku z cytryny
szczypta soli

1. Upieczonego buraka obrałam i wraz z pomidorem, pokroiłam w plastry i zalałam marynatą, Odstawiłam na 30 min.
2. Sałatę dokładnie umyłam. Kiedy reszta warzyw była już gotowa, ułożyłam je na talerzu i dodałam pokrojoną w kostkę fetę.
3. Doprawiłam świeżo mielonym pieprzem i podałam z domowym chlebem.* Pod koniec, polałam jeszcze odrobiną pomarańczowego sosu balsamicznego, obie wersje są pyszne i wybór tej właściwej zostawiam Wam.

Ingredients
1 large tomato
1 baked beet (I know that yellow is not readily available, so it can be red – but the taste of the dish will be a little different)
a piece of real feta cheese
lettuce corrugated
alfalfa sprouts
freshly ground pepper
* optional orange balsamic sauce
marinate:
1.5 tbsp olive oil
1 tbsp lemon juice
pinch of salt

1.Peel the baked beet and as a tomato, slice and keep in a marinade for 30min. 
2. Wash the lettuce thoroughly. When the rest of the vegetables is ready,  put them together on the plate and add diced feta.
3. Season with the freshly ground pepper and serve with homemade bread. * You can also pour it over with oragnce balsamic sauce, both versions are delicious and the selection of the proper I leave you.

Zobacz: Życie FIT nie jest dla wybranych

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz