[94.] Przepis na sukces jest na talerzu/ Make friends with quinoa

Jakiś czas temu robiłam zakupy w  sklepie internetowym ze zdrową żywnością. Miałam szczęście  trafić na promocję, więc po bardzo przystępnych cenach, kupiłam interesujące mnie produkty. Ponieważ zazwyczaj jednym z największych kosztów jest wysyłka, warto od razu zrobić większe zamówienie – na przykład z Koleżanką, która również ma bzika na punkcie zdrowej żywności :))
Ostatecznie za naprawdę niewielkie pieniądze, zaopatrzyłam się w. mąkę z cieciorki, kokosową, komosę ryżową i tahini. Akurat quinoa była w tak dobrej cenie, że od razu zamówiłam 2kg – jeden dla mnie a drugi dla Mamy.
No dobrze, pewnie większość z Was zaczęła się już zastanawiać do czego zmierzam i jaka puenta płynie z powyższych 5 zdań. Spokojnie, nie pozwoliłabym sobie na snucie opowieści, które do niczego by nie prowadziły. Szanuję Wasz czas!

Wracając więc do historii, szczęśliwa podarowałam Mamie kilogramowe opakowanie komosy ryżowej. Zdecydowanie moje poczucie zadowolenia nie udzieliło się kochanej Rodzicielce, która nie miała wcześniej z nią styczności. I tak, nieotwarte opakowanie quinoi leżało sobie spokojnie w kuchennej szafce, w moim rodzinnym domu. Aż kilka dni temu, podczas jednej z naszych rozmów telefonicznych, Mama podsunęła mi pomysł, abym zamieściła na blogu jakiś przepis z wykorzystaniem zboża Inków.

Brawa dla tej Pani! To dzięki niej, na talerzu ląduje kolejne superfood. Skąd ten tytuł? Przede wszystkim, komosa jako jedyna z nielicznych roślin, zawiera białko posiadające wszystkie aminokwasy egzogenne, które nie są syntetyzowane w organizmie ludzkim i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. W porównaniu do innych zbóż, zawiera stosunkowo dużo tłuszczu, jednak jest to m.in. Omega 3 – występująca głównie w rybach. Ponad to jest świetnym źródłem żelaza, magnezu, miedzi, fosforu i wapnia (więcej niż mleko!). To oczywiście nie wszystkie zalety, w końcu to prawdziwe superfood, więc o jego zaletach można by opowiadać znacznie dłużej.

zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/komosa-ryzowa-quinoa-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze-komosy-ryzowej_34744.html

zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/komosa-ryzowa-quinoa-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze-komosy-ryzowej_34744.html

Jak wiemy, Rodziców trzeba słuchać, dlatego też na specjalne zamówienie mojej Rodzicielki, prezentuję Wam ten przepis. Komoso, witaj na blogu!

Quinoa vol.1

Składniki:
75g białej komosy ryżowej
garść jarmużu
pieczony burak
łyżka (ok. 10g) siemienia lnianego
kilka gałązek natki pietruszki
kawałek sera feta
przyprawy: szczypta ziaren kuminu, pieprz świeżo mielony
1.Komosę przesyp na sitko z bardzo drobnymi oczkami i przelej gorącą wodą. Następnie przełóż ją do garnka i gotuj w lekko osolonej wodzie. Quinoa jest gotowa, kiedy ziarenka wypuszczą “ogonki”.
2.Zahartuj jarmuż – przelej go najpierw wrzącą a następnie zimną wodą. Upieczonego buraka pokrój w kostkę. Pietruszkę lekko posiekaj.
3.Siemię lniane wraz z ziarnami kuminu podpraż chwilę na patelni – około 3min. Nie doprowadź do przypalenia. Następnie przesyp je do moździerza i lekko utrzyj.

4.Gotową komosę przełóż do miseczki. Dodaj warzywa i posyp ziarnami oraz pokruszonym serem. Dopraw pieprzem. Na koniec możesz skropić oliwą.

Ingredients
75g white quinoa
a handful of kale
baked beet
tbsp (approx. 10g) linseed
few sprigs of parsley
a piece of feta cheese
Spices: a pinch of cumin seeds, freshly ground pepper

1.Put quinoa on the sieve with very small holes and pour hot water. Then put it into the pot and cook in lightly salted water. Quinoa is ready when the grains will release “tails”.
2.Prepare kale – pour it first with boiling and then with cold water. Cut beet into cubes. Chop parsley lightly.
3.Put linseed and cumin seeds into a pan and roast for awhile – about 3 minutes. Be careful and don’t burn it. Next put them into a mortar and mash slightly.
4.Put quinoa into a bowl. Add the vegetables and sprinkle with seeds and shredded cheese. Season with pepper. Finally, you can drizzle with olive oil.

Zobacz także: Journalist’s salad/ Nie kaczka – a sałatka dziennikarska

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz