[90.] Więcej jedzenia & mniej kalorii – SEKRET/ Bigger portion & less calories – THE SECRET

Czy wiecie jaki jest największy sekret ludzi, którzy rezygnują z mięsa? Oni kochają jeść i jedzą bardzo dużo! Zaskoczeni? Porcje wegetarian mogą być objętościowo nawet 2 razy większe, dostarczą 3 razy więcej witamin i prawdopodobnie mniej kalorii. Jak to możliwe?

Warzywa, mnóstwo warzyw! Uwierzcie mi, że jem oczami i uwielbiam kiedy porcja jest duża. Talerz musi być zapełniony po same brzegi.
Typowe polskie śniadanie to bułka z plastrem szynki, sera i jeśli się uda – pomidora lub jajecznica na boczku – tu już zazwyczaj bez warzyw. Przyznajcie, że powyższe propozycje nie prezentują się na talerzu jakoś specjalnie. Tymczasem u mnie: jeśli kanapka (z hummusem lub plastrem sera koziego) to tylko w towarzystwie michy sałatki z warzywnym przeglądem lodówki, jeśli jajecznica to na odrobinie oleju rzepakowego, a do niej mix sałat, 1-2 pomidory, awokado i świeże zioła. 

Oczywiście niezależnie od tego czy jecie mięso czy nie – możecie żyć na misce gotowych płatków śniadaniowych i bułkach z ketchupem. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia czy jesteście wege. Chcę Wam natomiast zwrócić uwagę, że wielu z nas nie docenia warzyw!Te wspaniałe produkty są skarbnicą mikro i makro elementów. Są łatwo dostępne i zazwyczaj tanie; mają niewiele kalorii i czym nie może pochwalić się żadna inna grupa – zachwycają kolorami, pięknie zdobiąc talerz.

 

Jajeczniczka + sałatka = zabrakło miejsca na talerzu

Doskonałym przykładem jest pietruszka. Możemy zjeść ją w całości, wykorzystać zarówno korzeń jak i nać. Czy wiedzieliście na przykład, że w Rosji korzeń pietruszki został zakazany, ponieważ uznano go za narkotyk? To wszystko przez obecne w nim olejki eteryczne – mirystycynę i apiol. Ich nadmiar może powodować efekty podobne do tych do zażyciu marihuany- suchość w gardle, euforię, wzmożoną wesołość. Oczywiście u nas korzeń jest wciąż “legalny”, więc bez obaw możemy korzystać z jego licznych właściwości. Są to między innym: regulowanie ciśnienia oraz łagodzenie zaburzeń trawienia.
Tyle o korzeniu, a przecież mamy jeszcze nać. Jak wspomniałam ostatnio, należy ona do superfoods. Powodów, dla których znalazła się w tym zacnym gronie, zdecydowanie nie brakuje. Wyobraźcie sobie, że w 100g jest aż 190mg wapnia i 6mg żelaza, podczas gdy w tej samej ilości polędwicy wołowej znajdziemy odpowiednio 17mg wapnia i 1,8mg żelaza. Niespodzianka 🙂

Choć wcześniej tego nie planowałam, okazało się, że post został poświęcony pietruszce. Chciałam jednak zwrócić Waszą uwagę na to, ile wartości kryją zwykle niedoceniane warzywa – jak właśnie pietrucha, niepozorny składnik włoszczyzny.

Żeby nie zostawić Was jednak z czystą teorią, zapraszam na lunch. Dziś serwuję dwa klasyki polskiego obiadu, choć w odświeżonej odsłonie.

Do you know the biggest secret of vegetarians? They love eat and especially a lot! Are you surprised? The portions of food, which they consume may be even 2 times bigger, providing 3 times more vitamins and probably less calories. How is it possible?
 
Vegetables, lots of veggies! Trust me, my eyes are bigger than stomach and I love when my portion is huge. A plate needs to be full of food. You can eat a hamburger (a white roll, some meat and a leaf of lettuce) but instead you can choose a big bowl of quinoa or millet, chickpea, avocado and veggies in every colour. There is a big chance that the second one will provide you less calories, but even if not-you will get thousands of vitamins, macro and micronutrients and satiety for long hours. 
Of course, regardless of the fact if you are or you are not vegetarian, you may eat junky food. Corn flakes with milk or a sandwich with ketchup, both are meatless. The clue are vegetables! And unfortunately most of us, do NOT appreciate them.. As I’ve already said they are source of many necessary nutrients but they make our plates more beautiful, as well. There are no other products which provide a whole range of colours. 

Rustical salad/ Rustykalna sałatka grubo ciachana

Składniki:
3-4 szt (ok. 300g) ziemniaków
duża garść (ok. 200g) fasolki szparagowej
1/4 awokado
garść (ok. 35g) jarmużu
kilka gałązek natki (ok. 10g) pietruszki
świeżo mielony pieprz
opcjonalnie: szczypta tymianku i oliwy z chilli
1. Ziemniaki w mundurkach, razem z fasolką szparagową ugotowałam na parze.
2. Zahartowałam jarmuż – umieściłam go w durszlaku i krótko polałam wrzątkiem, a następnie zimną wodą.
3. Awokado pokroiłam w kostkę i lekko poszatkowałam pietruszkę.
4. Pokrojone w nierówne kawałki ziemniaki przełożyłam do miski i dodałam resztę składników.
5. Doprawiłam mielonym pieprzem, odrobiną tymianku i skropiłam ostrą oliwą.
Sałatkę z łatwością przełożycie do lunch boxa i zabierzecie ze sobą do pracy lub na piknik. Choć wiem, że na polskich stołach fasolka gości zwykle w towarzystwie schabowego, bułki tartej i ziemniaczków polanych tłuszczykiem, to zachęcam Was do próbowania nowych kompozycji. Zjecie dużą porcję zdrowia, która skutecznie odpędzi głód i zbędne kalorie.

Ingredients:
3-4 potatoes
a big handful of green beans
1/4 avocado
a handful of kale
a few parsley springs
freshly groud black pepper
optionally dash of thyme and olive oil with chilli

1. Steam potatoes and green beans.
2. Prepare kale – gently pour with boiling and then with cold water
3. Avocado cut into cubes and chop parsley.
4. Cutted into uneven pieces potatoes, put into a plate. Add the rest of ingredients
5. Season with spices and sprinkle with olive.
So if you love eat (especially, love eat a lot) fill your plate with veggies. Today I serve you the salad, which gives you nutrients and satiety for a long time. You can take it away to work or for a picnic with friends.
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz