[51.] Your turkey would choose this pate/ Ulubiony pasztecik królika

Happy Thanksgiving!

Such a beautiful day is today. I love the idea of Thanksgiving in United States. I’ d say that we need that celebration in Poland. People here too seldom appreciate what they actually have. So I want to encourage you to stop (not only today) for awhile and think about the things and people that you should be grateful for. 

Szczęśliwego Święta Dziękczynienia! 
Jaki to jest piękny dzień. Uwielbiam ideę tego amerykańskiego święta. Sądzę, że przydałoby się ono również u nas. Niestety Polacy zbyt rzadko doceniają to co mają. Znacznie łatwiej przychodzi nam porównywanie się do innych i wyciąganie wniosków, że trawa u sąsiada jest bardziej zielona. Dlatego też, zachęcam Was, żebyście zatrzymali się na moment (nie tylko dziś) i pomyśleli o ludziach i rzeczach, za które powinniście być wdzięczni. A gwarantuję Wam, że jest ich naprawdę sporo!

For me the most important are friends who I met in Warsaw. They make my life here just beautiful. Of course I am also happy that even if I’ve changed the place I live, I am in touch with old friends. Then there is my family, as well. And so on… many, many reasons which make me grateful. 


Today I give you a recipe for a great paste (pie?). I have been doing it for 2 months as lunch for my university. It’s a real fast-food! This lentils pie is full of fibre and proteins, vitamins, minerals etc. 
Also it’s much tastier and better than turkey! Enjoy, haha 🙂

Dla mnie najważniejsi są przyjaciele, których poznałam w Warszawie. To Oni sprawiają, że moje życie tu jest po prostu piękne. Cieszę się również, że mimo zmiany miejsca zamieszkania, wciąż mam kontakt ze starymi przyjaciółmi, na których zawsze mogę polegać. Kolejnym powodem do radości jest oczywiście rodzina. Jestem wdzięczna za zdrowie, piękne miasto w którym  mieszkam i to, że tegoroczna pogoda jest bardzo łaskawa dla nas. A Wy, czy już znaleźliście swój powód do wdzięczności?
Dziś mam dla Was przepis na doskonały pasztet. Właściwie przygotowuję go już od ponad 2 miesięcy. Sprawdza się doskonale jako lunch na uczelnię. Ten fast-food jest świetnym źródłem białka, błonnika, witamin, minerałów i tak dalej… Moim zdaniem jest znacznie lepszy niż indyk! I gwarantuję, że podczas przygotowywania go nie ucierpiał żaden królik :))

Lentil Pate/ Pasztecik z soczewicy

Ingredients:
50g green lentils 
100g red lentils
2-3 carrots 
2 tbsp tomato pure
1 tbsp olive oil
seasonings: sweet and red pepper, black pepper, milled cumin, basil, 1/2tsp of salt

1. At first pour green lentils with water (just to cover grains) and cook for 10 minutes. Then add red lentils and pour more water (about 3 glasses but if neccessary give more or less). Cook as long as lentils get soft (but not overdone), about 15minutes.
2. Grate carrots on small holes.  
3. Add spices, olive oil and tomato pure. 

4. When it’s still hot mix with carrots.

5. Bake in casserole in 180 degrees about 50min.

PS You can keep it in a fridge for about 5 days.

Składniki:
50g zielonej soczewicy

100g czerwonej soczewicy
2-3 marchewki
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżka oliwy z oliwek 
przyprawy: papryka ostra i słodka, pieprz, mielony kminek, bazylia, 1/2 łyżeczki soli
1. Najpierw gotuj przez 10 minut zieloną soczewicę. Nalej tylko tyle wody aby zakryć ziarenka. Po tym czasie dodaj czerwoną i zalej wodą (około 3 szklanki ale pamiętaj, że ostatecznie to ty decydujesz). Gotuj tak długo, aż soczewica będzie miękka ale nie rozgotowana, około 15 minut. 
2. Zetrzyj na małych oczkach marchewkę.
3. Dodaj przyprawy, oliwę z oliwek i koncentrat.

4. Wymieszaj jeszcze gorącą soczewicę z marchewką.
5. Piecz w żaroodpornym naczyniu w 180 stopniach przez około 50 minut. 
PS Możecie trzymać go w lodówce nawet przez 5 dni.

Zimowy obiad wege

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz