[44.] Rebellion on a plate/ Rebelia na talerzu

Finally! Breakfast without oatmeal… Yes, after about one year of everyday porridge-breakfast, I got a taste for something different. Ok, I again ate oat flakes but in a new way. I dedicate today’s breakfast to all mutinous people!

No i stało się! Śniadanie bez owsianki.. 😀 Po ponad roku z miseczką ciepłej owsianki po przebudzeniu, nabrałam ochoty na coś innego. OK, niespecjalnie zaszalałam, bo znowu użyłam płatków owsianych, ale tym razem w innej formie. Dziś zaserwuję Wam śniadanie buntowników

Zanim przejdę do przepisu, standardowo powiem Wam gdzie byłam, jak mnie nie było.

Czas jak zawsze szybko leci i często łapię się na tym, że po poniedziałku jest już piątek, weekend i kolejny poniedziałek!
Oczywiście najwięcej uwagi poświęcam studiom, które okazały się dla mnie strzałem w dziesiątkę. Jestem bardzo zadowolona zarówno z kierunku jak i uczelni. Po zajęciach nagrywam materiały do radia, a w wolnej chwili spotykam się z przyjaciółmi i nadrabiam opuszczone zajęcia. Staram się, żeby intensywny tryb życia nie kolidował z dobrym jedzeniem i aktywnością fizyczną. Dlatego też, zwykle dzień wcześniej przygotowuję lunch boxy do szkoły. Ćwiczę natomiast wieczorami lub zaraz po przebudzeniu o 6:30 🙂
Pogodzenie tego wszystkiego, choć wymaga wysiłku, nie jest takie trudne. 
Już jakiś czas temu, zgłosiłam bloga do platformy potreningu.pl Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu, zanotowałam dodatkowych 5000 odsłon zaledwie w ciągu jednego miesiąca. Największym zainteresowaniem cieszą się przepisy na ciasteczka, 100% wartościowy obiad oraz pieczone ziemniaczki.
Ze względu na dużą popularność ciasteczek, już jutro pojawi się nowy przepis na słodkie małe co nieco. Ta niespodzianka powstała w ramach gościnnego wpisu na blogu Blue-Kangaroo. Bądźcie czujni!

To tyle ze wstępu.

Rebellion on a plate/ Bunt na talerzu

Ingredients:
1 big egg
30g oat flakes
1/4 baking soda
pinch of salt
a little bit of coconut oil (for frying)

30g avocado
handful of lettuce
5 cherry tomatoes
20g mozzarella
balsamic sause
black pepper

1. Oat flakes pour into half with boiling water. Set aside.
2. Break an egg, add baking soda. Mix it all.
3. Heat an oil. Pour the mixture into a pan.

4. Put into a plate lettuce, tomatoes, avocado and mozzarella. Lay down an omelette. Pour with balsamic sauce, here orange. Season with black pepper.

Składniki:

1 jajko L
30 g płatków owsianych
1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta soli
odrobina oleju kokosowego (do smażenia)
30g awokado
garść sałaty
5 pomidorków koktajlowych
20 g mozzarelli
sos balsamiczny 
pieprz
1. Zalej wrzątkiem, do połowy, płatki owsiane. Odstaw na 5 min.
2. Wbij jajko, dodaj sodę oczyszczoną i sól. Wymieszaj.
3. Na patelni rozgrzej olej. Wlej masę.
4. Na talerzu połóż sałatę, pokrojone pomidorki, awokado i podartą mozzarellę. Wyłóż usmażony omlet. Polej sosem balsamicznym, u mnie pomarańczowy. Dopraw pieprzem według uznania.
Pyszności!
Jeszcze jedno. Zachęcam Was bardzo mocno do słuchania audycji Piątek, Piąteczek, Piątunio, która leci w Radiowej Czwórce, w każdy piątek od 16-18. Wraz z Filipem Chajzerem i wspaniałą ekipą reporterów pozytywnie nastrajamy Was na weekend!
 Tutaj są link do pierwszej i drugiej godziny audycji z zeszłego tygodnia. Pod koniec programu możecie posłuchać mojego reportażu o tym, co zwariowanego możemy robić gdy zostajemy sami w domu.
Dobrej zabawy i do jutra!

Zdrowe, ciepłe śniadanie w jesiennym klimacie

Print Friendly, PDF & Email

4 myśli na temat “[44.] Rebellion on a plate/ Rebelia na talerzu

Dodaj komentarz